Енергийна ефективност

Анализът на енергийните потоци, основните консуматори, сметките за енергия и дневните/месечни товарови графици позволяват да се открият възможностите за намаляване потреблението на енергия чрез въвеждане на някои от долните мерки:

Кондензаторни батерии

Постигането на баланс между стойностите на пренасяната реактивна и консумираната активна енергия води до намаляване или отпадане на дължимите надбавки, предвидени в нормативната уредба. Електрическите съоръжения, консумиращи или отдаващи реактивна енергия се компенсират чрез инсталиране на кондензаторни източници за поддържане стойността на фактора на мощността на електрическите съоръжения над 0,9.

Шунтови реактори

При наличие на капацитивни товари в силовите мрежи е необходимо да се инсталират консуматори на генерираната реактивна енергия близо до източниците й с цел освобождаване на мрежовия капацитет. Тези реактори са достъпни както в еднофазни, така и в трифазни конфигурации.

Честотни регулатори

Директно свързаните в мрежата асинхронни двигатели не консумират енергия пропорционално на нуждите, а по номинална мощност, както и се характеризират с по-високи пускови токове и повишени изисквания към комутационното оборудване. Инсталирането на честотни регулатори осигуряват плавен старт и консумация, съобразена с стартовия и моментния товар.

Филтри за хармоници

Изкривената от различните електронни товари (честотни задвижвания, тиристорно управление на ПТД, UPS системи и др.) синусоида води до понижаване качеството на електрическа енергия и загуба в проводниците, намаляване на техния капацитет, намаляване живота на кондензаторните батерии, спадат енергетичните показатели на задвижванията, увеличава се натоварването на силовите трансформатори. Инсталирането на филтри, съобразени със съответните източници на хармоници води до повишаване качеството на електрическата енергия и намаляване на загубите.

Идентифициране и спиране на работещите на празен ход мощности

В производствените режими се използват различни мощности, които често остават включени и след приключването на съответния производствен процес. Идентифицирането на такива съоръжения и известяването на отговорния персонал за наличието на непроизводствени консуматори позволява оптимизиране на процесите, включително и чрез периодичното спиране и пускане на такова оборудване.

Подмяна на неефективни консуматори

Освен моралното, физическото стареене на оборудването също води до повишена консумация на електроенергия поради влошени изолационни качества, увеличен брой на отказите и увеличено време за възстановяване, нарушаващи производствените процеси и водещи да каскадни енергийни загуби. Анализът на наличното оборудване позволява идентифицирането на онези съоръжения, чиято предсрочна подмяна би била икономически оправдана от гледна точка на енергийното потребление.